Volkswagena świat

Blog miłośników motoryzacji

Czym różnią się różne model opon pomiędzy sobą?

dębica navigator 2 175/65r14

Czym różnią się różne model opon pomiędzy sobą?

Na rynku obecnych jest niesamowicie dużo modeli opon od bardzo różnych producentów, w bardzo różnych kategoriach cenowych. W klasie ekonomicznej popularne są na przykład całoroczne opony Dębica Navigator 2 w rozmiarze 175/65 R14. Czym różnią się opony pomiędzy sobą? Jak porównywać opony? Co oznaczają ich parametry?

Czym różnią się opony pomiędzy sobą – jak to wpływa na jakość jazdy?

To, czym różnią się poszczególne modele między sobą doskonale może zobrazować przykład opon Dębica navigator 2 175/65r14. Opony oznaczone są jako całoroczne, co rozpoznać można po znajdujących się na nich oznaczeniach 3PMSF i M+S. Tego rodzaju opony mogą być używane przez cały rok, zarówno latem, jak i zimą. Najpopularniejsze w handlu są jednak opony typowo letnie i typowo zimowe, które jednak dwa razy do roku należy wymieniać.

dębica navigator 2 175/65r14

Istotnym oznaczeniem jest wielkość opon co w przypadku modelu Dębica navigator 2 175/65r14 jest oznaczone numerami znajdującymi się w nazwie. Rozmiar opon jest wytłoczony zazwyczaj na ich boku i pomyłka nie jest raczej możliwa – zbyt duże, albo zbyt małe opony nie będą pasować. Ważnym oznaczeniem jest również indeks nośności, który w przypadku modelu Dębica navigator 2 175/65r14 wynosi 82 i oznacza maksymalną wagę auta, które zaopatrzone jest w dane opony. Odpowiednie dopasowanie opon pod względem tego parametru jest wymogiem prawnym.

Bardzo istotne są podstawowe parametry opon, które informują o takich kwestiach jak: opór toczny, hałas generowany przez opony w czasie jazdy i droga hamowania na mokrej powierzchni.